Xeye E2N v2 - model 2021

23.04.2021

Příchod nové dvanáctimikronové verze termovizního monokuláru Xeye E2N způsobil celkem slušný rozruch v segmentu menších pozorovacích termovizí. Poprvé přístroj této kategorie atakoval cenovou hranici do 20 tisíc korun. Vždyť ještě před pár měsíci stál jeho starší předchůdce více než 30 tisíc. Nabídka nového modelu termovize za významně nižší cenu oslovila slušnou řadu zájemců, kteří se logicky ptají, jaký výkon za svoje peníze případně dostanou. 

Nejčastější dotazy, které dostáváme jsou - na jakou vzdálenost poznám prasata, případně na jakou vzdálenost poznám lišku od zajíce?

Termovizi jsme vcelku důkladně otestovali a rádi se s vámi podělíme o zjištění.

V balení najdeme klasicky kromě vlastního přístroje propojovací USB kabel, kompletní nabíječku, ochranný návlek a šňůrku na zavěšení. Termovize má u Xeye obvyklý příjemný úchop, měkké pogumované tělo neklouže, v ruce sedí příjemně. Chod měkkých tlačítek je tichý, krátký, spolehlivý. Potud žádná změna oproti starším modelům, což je v tomto případě dobrá zpráva. Stejně je řešená i krytka konektoru kabelu, která se jak víme občas ztrácí. 

Při zapnutí zaznamenáváme o něco delší dobu startu, než tomu bylo u dosavadních modelů. Obraz je díky novému senzoru o něco hladší, méně kostrbatý a lépe prokreslený. Lepší je i základní zvětšení, které je u tohoto modelu 1,4x. Digitální zoom je vzhledem k rozlišení dvounásobný. I přes větší zvětšení má E2N v2 stále velmi dobré zorné pole, což člověk ocení zejména při šoulačce v lesním reviru, hledání zvěře v podrostu atd. 

Naprosto neskutečná je výdrž baterie. Výrobce udává až 20 hodin provozu a my jsme za 3 čekané do pozdních nočních, téměř ranních hodin, termovizi ani jednou nedobíjeli a status baterie stále svítil zeleně. 

Jak už zaznělo, nejčastější dotazy, které dostáváme jsou - na jakou vzdálenost poznám prasata, případně na jakou vzdálenost poznám lišku od zajíce. Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Záleží totiž na tom, co to znamená "poznat". Pokud jde opravdu o vlastní odlišení, pak odpověd je několik stovek metrů. Typický pohyb lišky je poznat, i když přesně nevidím kontury zvířete, stejně tak u prasat, zatímco u jiné spárkaté zvěře je vidět, že zvedá hlavy a krky. Prasata odliším na 500 - 600 m. (Pravda, s určitou zkušeností s termovizemi, kterých jsem otestoval již slušnou řadu). Pokud se však dotazem rozumí vzdálenost, na kterou poznám konkrétní zvěř tak, že vidím skutečně detailně její obrysy a obraz, ta je u termovize této kategorie samozřejmě menší, u prasete tak do 250 - 300 m. 

Závěr: podle našeho názoru se jedná o nejlepší model termovize v dané cenové kategorii. Fenomenální je výdrž baterie. Xeye E2N zcela vyhoví v podmínkách lesních honiteb, kde větší identifikační vzdálenost není kvůli terénním podmínkám moc využitelná, zato uživatel ocení široké zorné pole. Pro podmínky polních honiteb se jedná o model, který má své limity a omezení, které nemají větší typy termovizí, nicméně je použitelný a řadu spokojených uživatelů mezi myslivci polních honiteb už má.